login

Bolded names are who will advance to the General Election in November 2010.

County

Incumbent

Opponent

Adam

Greg Magee—R

 

Antelope

Darrell Hamilton—R

Robert Moore—R

Mark Duncan—D

Arthur

Bill Simpson—R

 

Banner

 

Stanley McNight—R

Blaine

Tim Sierks—R

 

Boone

Dave Spiegel—R

 

Box Butte

Tammy Mowry—R

 

Boyd

David Derickson—R

 

Brown

Steve Hapner—R

Bruce Papstein—R

Buffalo

Neil Miller—R

 

Burt

Robert Pickell—D

Kirk Kunze—R

Butler

Mark Hecker—R

 

Cass

 Bill Brueggemann—R

Donnie Brennan—D

Cedar

Larry Koranda—R

 

Chase

Tim Sutherland—R

 

Cherry

 

Rusty Osburn—R

Cheyenne

 

John Jenson—R

Clay

Jeff Franklin—R

 

Colfax

Paul Kruse—D

 

Cuming

Brad Boyum—R

 

Custer

 

Dan Osmond—R

Dakota

James Wagner—R

Chris Kleinberg—R

Dick Erickson—D (write-in)

Dawes

Karl Dailey—R

 

Dawson

Gary Reiber—R

 

Deuel

Jeff Ortgies—R

Adam Hayward—R

Dixon

Dean Chase—R

 

Dodge

Steven Hespen—R

 

Douglas

Tim Dunning—R

 

Dundy

Bob McBride—R

Justin Nichols—R

Fillmore

Bill Burgess—R

 

Franklin

Jerry Archer—R

 

Frontier

Dan Rupp—R

 

Furnas

Kurt Kapperman—R

 

Gage

Gus Gustafson—R

Jeff Leikam—D

Garden

Douglas Miller – R

Michelle Quinn—R

Garfield

Larry Donner-- R

 

Gosper

Dennis Ocken—R

 

Grant

Shawn Hebbert—R

 

Greeley

David Weeks—D

 

Hall

Jerry Watson—R

 

Hamilton

Kirk Handrup—R

 

Harlan

Chris Becker—D

Shane Monthey—R

County

Incumbent

Opponent

Hayes

Thomas Dow—R

 

Hitchock

D. Bryan Leggott—R

 

Holt

Ben Matchett—R

 

Hooker

Lynn Nichols—R

 

Howard

Harold Schenck—D

Dustin Strode—R

Jefferson

Nels Sorensen—D

 

Johnson

James Wenzl--R

(D candidates tied at 138 votes)

Jerry Brinkman—D

Dan Johnson--D

Kearney

Scott White—R

 

Keith

Kevin Mueller—R

Jeff Stevens—R

Keya Paha

Jeffrey Kirsch—R

 

Kimball

Harry Gillway—R

 

Knox

 

Don Henery—R

Mark Krepel--D

Lancaster

Terry Wagner—R

 

Lincoln

Jerome Kramer—R

 

Logan

Patrick McNeil—R

Richard Cook—R

Loup

Kirby Halloway—R

 

Madison

Vern Hjorth—R

 

McPherson

John Haller—R

 

Merrick

Anthony McPhillips—R

Kevin Campbell—R

Morrill

 

Milo Cardenas—R

Travis Petersen—R

Nance

Dave Moore—R

 

Nemaha

Brent Lottman—R

 

Nuckolls

James Marr—R

 

Otoe

James Gress—D

 

Pawnee

Jayme Reed—D

 

Perkins

Jim Brueggeman—R

 

Phelps

 

Gene Samuelson—R

Pierce

Rick Eberhardt—R

 

Platte

Jon Zavadil—R

 

Polk

Dwaine Ladwig—R

 

Red Willow

Gene Mahon—R

David McConnell—D

Richardson

Vernon Buckminster—D

Randy Houser—R

Rock

 

James Anderson—D

Steven Anderson—R

Saline

Alan Moore—D

 

Sarpy

Jeff Davis—R

 

Saunders

Kevin Stukenholtz—R

 

Scotts Bluff

Jim Lawson—R

Mark Overman—R

Seward

Joseph Yocum—R

Patrick Dorcey—D

Sheridan

Terry Robbins—R

 

Sherman

Michael Janulewicz—R

 

Sioux

William Roe—R

Melvin Griggs—R (write-in)

Stanton

Michael Unger—R

Andrew Shelden—D

County

Incumbent

Opponent

Thayer

David Lee—R

 

Thomas

Gary Eng—R

 

Thurston

 

Shelly Krahmer—R

Gary Davis—D

Valley

Kasey Hurlburt—R

 

Washington

Mike Robinson—R

 

Wayne

LeRoy Janssen—R

 

Webster

Troy Schmitz—R

 

Wheeler

Adrian Lindsay—R

 

York

Dale Radcliff—R